چاپ        ارسال به دوست

سلسه نشست های ملیت پژوهی (سیرتحول تاریخی اسلام و المسلمین درآسیای مرکزی و قفقاز )

نشست علمی بررسی سیرتحول تاریخی اسلام و المسلمین درآسیای مرکزی و قفقاز با حضور  حجت الاسلام والمسلمین دکتر کلان فریبایی برگزار شد.

در راستای برگزاری سلسه نشست های ملیت شناسی، به همت  منابع انسانی المصطفی اصفهان و اداره ارتباطات و بین الملل کارگاه دانش افزایی با عنوان بررسی سیرتحول تاریخی اسلام و المسلمین درآسیای مرکزی و قفقاز درتاریخ 25/6/96   در مجتمع آموزش عالی اصفهان ، با حضورحجت الاسلام والمسلمین دکتر کلان فریبایی به عنوان سخنران و کارشناس نشست برگزار شد.

در ایتدا حجت الاسلام و المسلمین ملکی رئیس نمایندگی اصفهان ضمن تقدیر از میهمان این نشست ، دانش افزایی در عرصه بوم شناسی و ملیت شناسی را یکی از ضروریات فعالان المصطفی دانستند و هدف تشکیل سسه نشست های ملیت شناسی را  افزایش دانش پیرامونی کارکنان برای ارائه خدمات به طلاب معرفی نمود .

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین کلان فریبایی نماینده سابق المصطفی  در گرجستان   به بیان تاریخچه آسیای مرکزی و قفقاز  به ویژه قفقاز جنوبی در دو مقطع قبل و بعد از فروپاشی شوروی در قلمرو زمانی یکصد سال اخیر پرداخت و تحوالت فکری و فرهنگی اوراسیا، تغییرات گسترده و تحوالت اجتماعی رخ داده در قفقاز و نگاه تحلیلی به موضوع تجدیدحیات اسلامی و روند  تغییر و تحول اجتماعی مسلمانان قفقاز مورد ارزیابی قرار داد.

وی با اشاره به ضرورت بررسی بیشتر محققان درباره فعالیت های شیعیان آسیای مرکزی، اظهار داشت: دردویست سال اخیر، تسلط هژمونیک روسیه تزاری، روسیه کمونیسم و روسیه پساکمونیسم باعث به وجود آمدن چالش های فراوان درحوزه سکوالریزه شدن مسلمانان شده است، هر یک از این چالش ها می تواندزمینه پژوهش و تحقیق جداگانه قرارگیرد. شناخت ابعاد فرهنگی و تمدنی این تحول دارای اهمیت استراتژیک و راهبردی بوده و میتواند در برنامه ریزی ها موجب تعمیق نگرش راهبردی به منطقه گردد٠٩:١٤ - سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٨٨٧٩٣    /    تعداد نمایش : ٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج